Biografický slovník Popradu

Slovník osobností

Home Písmeno L Luczy, Alexander, Ing.

Luczy, Alexander, Ing.

Luczy, Alexander, Ing.1.1 horský vodca UIAGM, fotograf, publicista, skialpinista, horolezec 1.2  13.08.1939 1.3 Levoča, Poprad 3.1 V Poprade a Vysokých Tatrách žil a pôsobil do 30. roku ž ivota, kým neemigroval do Švajčiarska (1969). Pracoval ako stavebný inžinier, vo voľnom čase pôsobil ako horský vodca a člen horskej služby. Od začiatku 60. rokov známa osobnosť v oblasti tatranského skialpinizmu, horolezectva a horskej fotografie. Vzťah k Tatrám a rodnému mestu si zachoval aj počas mnohých rokov odlúčenia v emigrácii. Až po roku 1996, keď aj Slovákov prijali do medzinárodnej únie horských vodcov UIAGM (Union internationale des associations des guides de montagne), znovu mohol vykonávať toto remeslo. Mal vtedy už 57 rokov. Získal viacero ocenení na medzinárodných súťažiach horskej fotografie. Jeho snímky možno nájsť v publikáciách o horách na Slovensku, v Nemecku, Francúzsku a USA. Luczyho fotografie, zobrazujúce predovšetkým prírodu a človeka v nej v ostrom kontraste s výdobytkami civilizácie, majú silný ekologický náboj, hoci sám autor tvrdí, že takýto podtón nevkladá do svojich fotomontáži zámerne. Výstavou svojich horských fotografií sa prezentoval pri príležitosti Festivalu horských filmov v Poprade (1996) a v Dome fotografie (2002). V časopise Vysoké Tatry publikoval sériu článkov o tatranskom skialpinizme. Mimo Slovenska publikoval články s horolezeckou tematikou v Nemecku (Der Bergsteiger a Alpinismus), ako aj v časopise Creativ-foto 3.2 Samostatné publikácie: Spomienky na Tatry a exil, 2005. V spoluautorstve: Montagne des photographes, Paríž, Francúzsko, 1989 [autorove montáže publikované vo výbere svetovej tvorby horskej fotografie]; Vysoké Tatry. Horolezecký sprievodca, 2002. Výber z článkov: In: Vysoké Tatry, 6, 1967, č. 6, s. 16-17;  Roč. 7, 1968, č. 1, s. 12-13; 1968, č. 2, s. 20-21; 1968, č. 4, s. 25; 8, 1969, č. 1, s. 22-23. Katalógy pohľadníc: Montáže, 2004 [vyšli zásluhou L. Janigu]. Výstavy horskej a umeleckej fotografie: Poprad, 1996 [pri príležitosti Festivalu horského filmu v Poprade] 3.3 Medzinárodné súťaže horskej fotografie: Svetová súťaž horskej fotografie (Antibes, Francúzsko), 1990 [Hlavná cena];  Medzinarodna sutaz horskej fotografie (Trento, Taliansko), 1987 [2. cena]; Medzinarodna sutaz horskej fotografie (Gorizia-Taliansko) , 1975 [1. cena]  3.4 Asociácia horských vodcov Slovenskej republiky, 1996-; Schweizerischer Berführerveband [Švajčiarsky spolok horských vodcov], 1996-; Ehrenloge Deutscher Amateurfotografen [Čestný spolok nemeckých amatérskych fotografov], 1995-.