Ochrana prírody. Tatrzański Park Narodowy (Sg PL 502)

Tatry / Konstanty Stecki.
Warszawa : Wiedza Powszechna, 1968. - 272 s. - Fotogr., reg názvov rastlín a zvierat.

Autor Konstanty Stecki sen. (1885-1978) je známy botanik, vysokoškolský profesor. Jeho prírodovedný sprievodca po Tatrách erudovane vedie záujemcov svetom tatranskej prírpdy, odporúča výlety, počas ktorých ju možno vnímať naplno, zo všetkých strán a uhlov pohľadu. Autorom mnohých tatranských knižiek je aj jeho syn Konstanty Stecki jn. (1917-1996).

Ochrona Tatr w Polsce Ludowej : materiały na sympozjum „Tatry ´81" / pod redakcją Zbigniewa Wójcika.
Warszawa : Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi - Dyrekcja i Rada Tatrzańskiego Parku Narodowego, 1981. - 428 s.

Zborník zo sympózia obsahuje aj príspevky : O problemach ochrony przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego /TANAP-u/ na Słowacji / Juraj Turošík; Kulturotwórca rola Tatr i Tatrzańskiego Parku Narodowego / Jacek Kolbuszewski.

Słownik ekologiczny polsko - angielski / Krzystof Czekierda.
Warszawa : Terra Sana, 1992. - 512 s.

Poľsko-anglický ekologický slovník

Przyroda Kotliny Zakopiańskiej : poznanie, przemiany, zagrożenia i ochrona / redakcja Zbigniew Mirek & Halina Piękoś-Mirkowa.
Kraków-Zakopane : Tatrzański Park Narodowy, 1993. - 418 s. - Fotogr., mp., sch., obr., tab.

Neživá príroda. Rastlinná ríša. Svet zvierat. Premeny, ohrozenia a ochrana prírodného prostredia. Strediská prírodovedného výskumu na území Zakopanskej kotliny.

Tatrzański Park Narodowy : monografia popularna / Wiesław Siarzewski.
Zakopane : Tatrzański Park Narodowy, 2005. - 80 s. - Fotogr. v texte.

Dejiny poznávania, ohrozenie a ochrana Tatier. Neživá príroda. Rastlinstvo a zvieratá. Minulé a súčasné ohrozenia.

Tatrzański Park Narodowy na tle innych górskich terenów chronionych. Tom I. Nauki o Ziemi: materiały III Ogólnopolskiej Konferencji Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego a Człowiek 2005 Zakopane 13-15 paźdiernika 2005 / Redakcja Adam Kotarba, Władysław Borowiec.
Zakopane : Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego, 2006. - 80 s. - Tab., mp., sch.

Pomery klimatické, hydrologické, geologické, geofyzikálne, geomorfologické... Slovenských Tatier sa týka príspevok Mnohoročná vrstva ľadu v Medenej kotline (Slovenské Tatry) vo svetle výsledkov geofyzikálneho a geomorfologického výskumu (s. 97-104).

Tatrzański Park Narodowy na tle innych górskich terenów chronionych. Tom II. Nauki biologiczne : materiały III Ogólnopolskiej Konferencji Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego a Człowiek 2005 Zakopane 13-15 paźdiernika 2005 / Redakcja Zbigniew Mirek, Barbara Godzik.
Zakopane : Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego, 2006. - 188 s. - Tab., mp., sch.

Tatranská flóra. Príspevok slovenského autora : Glacial relic moss species in the Tatra Mts / Rudolf Šoltés, s. 65-68.

Tatrzański Park Narodowy na tle innych górskich terenów chronionych. Tom III. Człowiek i środowisko : materiały III Ogólnopolskiej Konferencji Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego a Człowiek 2005 Zakopane 13-15 paźdiernika 2005 / Redakcja Zbigniew Krzan.
Zakopane : Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego, 2006. - 180 s. - Tab., mp., sch., fotogr.

Príspevky slovenských autorov : Medzinárodná spolupráca v ochrane prírodného dedičstva Karpát / Igor Vološčuk, s. 13-16; Rozdiely vo vývoji medzi Tatranským národným parkom (TANAPom) a Tatrzańskim Parkom Narodowym (TPN) v ostatnom desaťročí / Peter Líška, Milan Koreň, s. 29-34; Polskje i słowackje liczenia kozic - założenia, metódy, żródła błędów / Barbara Chovancová, Filip Zięba, Tomasz Zwijacz, s. 47-52; Monitoring návštevnosti TANAPu / Marián Šturcel, s. 109-116.

Pozri aj :

Bóg, człowiek, natura: problematyka ekologiczna w nauczaniu Jana Pawla II / Tomasz Poller (Sg: PL 2)

Posledná úprava Sobota, 19 Február 2011 09:00